Zestaw ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych (Gimnastyka Korakcyjna) 3
Witajcie w kolejnym tygodniu :)
Wspólnie dbamy o naszą sylwetkę, zdrowy kręgosłup.
Dzisiaj trochę ćwiczeń w parach: ćwiczymy równowagę, tonus-napięcie mięśniowe, uelastyczniamy kręgosłup i kończyny. Fantastyczne pomysły na ćwiczenia znajdziecie Państwo w pozycjach Veroniki Sherborn.
1. "Przyklejamy się plecami" - Głowa prosto. Ręce wzdłuż ciała. Spacerujemy "dookoła" osi nie odrywając pleców ani głowy. Pilnujemy, żeby odcinek lędźwiowy kręgosłupa przylegał do osoby w parze -nie "wypychamy" brzucha.
Zmieniamy kierunek po kilku wolnych okrążeniach i wykonujemy ćwiczenie ponownie.
2."Waga" - Stoimy w tej samej pozycji. Chwytamy się pod łokciami- "haczyki". Bierzemy , przechylamy dziecko na swoje "na plecy" a następnie ono robi skłon a my staramy sie odgiąć do tyłu najbardziej jak to możliwe. Powtarzamy kilka razy-wg możliwości. Odpoczywamy i powtarzamy serię.
3. "Odpychanka" - Pozycja wyjściowa: klęk prosty - czyli po prostu klękamy na przeciwko siebie. Dłonie otwarte na wysokości klatki piersiowej, zgięte w łokciach. Dotykamy do siebie dłońmi i staramy się "przepchać "drugą osobę. Napieramy licząc do 6. Rozluźniamy się i powtarzamy z przerwami 10 razy.
4. "Przód -tył" - Pozycja wyjściowa: siad skrzyżny, czyli tzw. siedzimy "po turecku" na przeciwko siebie. Chwytamy się za ręce. Najpierw jedna osoba, później druga- ruch wahadłowy- odchyla się do tyłu , aż do położenia i wraca do pozycji siedzącej, przechyla się do przodu- taka "przeciąganka".
5. "Przód -tył" tyłem - Pozycja wyjściowa: siad skrzyżny, plecami do siebie. Plecy i głowa przylegają do siebie wzajemne. ręce luźno, nie trzymamy. bez odrywania tułowia i głowy przechylamy się zamiennie do tyłu i do przodu.
6. "Bim, bam" - Siedzenie jak wyżej-siad skrzyżny tyłem. Ręce do boku. Chwytamy się dłońmi i udajemy wahadło, "kiwając się" na boki-z jednego pośladka na drugi, bez odrywania od siebie tułowia , głowy. Powtarzamy kilka razy.
7. "Sanki" - Przygotowujemy kocyk albo duży ręcznik. Łapiemy za dwa rogi, trzymając ręce za plecami; na luźnej części siada dziecko a my ciągniemy je jak koń zaprzęg, w miarę możliwości i bezpieczeństwa przechylając dziecko na materiale na boki aby łapało równowagę. możemy się zamienić ;)- pomagamy dziecku odpychając się nogami i rękami kiedy siedzimy na kocu.
8. "Luzaczek, flaczek" - Uwielbiane przez dzieci ćwiczenie, opis był już w zestawie pierwszym: luźne podskoki, z luźno zwisającymi "bezwładnymi" rękami. Następnie nachylamy się do przodu i przyjmujemy pozycję jak byśmy byli przerzuceni przez barierkę trzepak-ręce luźno.
Powtarzamy razy dwa.
9. W pozycji stojącej, w lekkim rozkroku, regulujemy oddech-wciągamy powietrze nosem, wypuszczamy ustami.
Powodzenia :D <3
Opracowała: Iwona Filipek