Zestaw ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym nr 2

ZESTAW ĆWICZEŃ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH DLA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM NR 2

PRZYGOTOWAŁA Iwona Filipek

Drodzy Rodzice i Opiekunowie, Przedszkolaki :)
Przedstawiam drugi zestaw ćwiczeń. Tym razem również to dzieci mogą pobawić się w trenera: zademonstrować ćwiczenie i wykonać poprosić o wykonanie Rodzica, rodzeństwo :) a następnie wykonać zestaw wspólnie.

PAMIĘTAJMY O ŚCIĄGNIĘCIU OKULARÓW ORAZ ZWIĄZYWANIU WŁOSÓW W KUCYK - UŁATWIA TO ĆWICZENIA I ZAPEWNIA BEZPIECZEŃSTWO.

1.Rozgrzewamy się.

Pozycja wyjściowa: stoimy w lekkim rozkroku, ręce na biodrach.

Kręcimy głową powoli:3 razy w lewo, trzy razy w prawo. Trzy razy głowa podbródkiem do klatki piersiowej i odchylenie do tyłu-na zmianę.

ręce wzdłuż  tułowia .Unosimy ramiona do góry: 5 razy oba, 5 razy lewe ramię , 5 razy prawe ramie- naprzemian. Powtarzamy cały cykl.

Ręce na biodrach, stoimy w rozkroku .Kręcimy bioderkami 5 razy w lewo, pięć razy w prawo. Powtarzamy cykl.

Stoimy nadal w rozkroku: wymachujemy we wszystkie strony raz lewą raz prawą nogą.

2.Kaczka kłapaczka

Pozycja wyjściowa:siad skrzyżny. Ręce na kolanach. Plecy proste. Wciągamy powietrze nosem, wypuszczamy ustami. trzy razy.

Dzieci  siedzą wsparte na dłoniach za plecami. Nogi ugięte w kolanach. KACZKA KLAPACZKA: pięty na podłodze, podnosimy na przemian lewe i prawe palce stóp. Pięty przylegają ."Klapiemy".

KRÓLIKI JEDZĄ TRAWĘ- zapewne usłyszycie jak na zajęciach : "albo marchewkę" ;) OK MOŻE BYĆ :D

Stopy na podłodze, podpieramy się dłońmi za plecami . Podwijamy palce stóp jak chcielibyśmy zebrać dywan palcami.

FOCZKA. Z pozycji siadu skrzyżnego łączymy stopy. Kolana odwodzimy na zewnątrz, kto da radę aż do momentu położenia na dywanie. Pięty złączone, "klaszczemy" stopami. Wydajemy odgłos foczki  :)Powtarzamy 5 cykli.

3. Naleśniki.

Dziecko leży na dywanie. Pozycja wyjściowa: leżenie na plecach, nogi proste, ręce pod głową.

Rodzic "smaruje" naleśnik - troszkę łaskotek ;) i dajemy hasło - ZWIJAMY NALEŚNIKI! - dzieci turlają się bez podnoszenia kolan w stronę np. kuchni, czy stołu. Następnie w drugą stronę. Powtarzamy 5 razy w każdą stronę.

4. Luzaczek, flaczek

Uwielbiane przez dzieci ćwiczenie: luźne podskoki, z luźno zwisającymi "bezwładnymi" rękami.

Następnie nachylamy się do przodu i przyjmujemy pozycję, jak byśmy byli przerzuceni przez barierkę trzepak - ręce luźno.

Powtarzamy razy dwa.

REGULUJEMY ODDECH.

5. Ręka, noga.

Leżymy na plecach. Podnosimy naprzemiennie do góry lewą rękę, prawą nogę i na odwrót. 10 powtórzeń. Trzy serie.

6. Kołyska 1

Leżenie na brzuchu. ręce pod brodą. Na "trzy, cztery" podnosimy brodę i ramiona do góry - odwodzimy górną część tułowia do tyłu - liczymy do 5 oparci tylko na brzuchu. Odpoczywamy i powtarzamy 5 razy.

7.Regulujemy oddech

Pozostajemy w pozycji leżącej, ale przekładamy się na plecy. Ręce na brzuchu. Oczy zamknięte. Wciągamy powietrze nosem i wypuszczamy ustami.

Powodzenia :)