Zestaw ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych dla dzieci (Gimnastyka korekcyjna) nr 6

Dzień dobry moi Kochani.

Witam ponownie w tych nietypowych warunkach i zapraszam do wspólnych ćwiczeń zapobiegającym wadom postawy. Myślę, że przyda się to również rodzicom pracującym zdalnie i spędzającym dużo czasu w pozycji siedzącej, np. przy komputerze. Z uwagi na specyfikę zajęć - na odległość, niektóre ćwiczenia pomijam a inne zabawy dodaję, mimo, że na co dzień raczej bawimy się w nie poza gimnastyką korekcyjną - po prostu podczas zabaw na sali gimnastycznej. Dziękuję za pozytywne informacje zwrotne :) - bawcie się dalej wspólnie.

1. Rozgrzewka.

Stoimy w rozkroku. Ręce na biodrach.

Pięć obrotów głową w prawo, pięć obrotów głową w lewo. Przerwa. Powtarzamy obroty w obie strony.

Stoimy w rozkroku. Ręce wzdłuż tułowia. Machamy rękami jak byśmy otrzepywali wodę.

Następnie wykonujemy obroty  rękami naprzemiennie  lewa-prawa do przodu a później do tyłu.

Pięć podskoków obunóż.

Ręce na biodrach. Pięć obrotów biodrami w lewo, pięć w prawo. STOP. I powtarzamy w obie strony.

2. Palce-stopa.

Stoimy w rozkroku. Trzymamy się za ręce albo ręce na biodrach. Zgodnie z poleceniem kolejno stajemy: palce- stopa, itd . Około 10 razy.

3. Piłka w grze.

Siadamy naprzeciwko siebie. Ręce jednej osoby oparte za plecami. Przed nią piłka. Druga siad skrzyżny. Osoba oparta łapie piłkę wewnętrzną częścią stóp. "rzuca" ją do drugiej.

Ta łapie w ręce, przekłada między stopy i "rzuca" z powrotem. Podajemy do zmęczenia. Odpoczywamy i możemy powtórzyć.

4. Piłka do bramki".

Pozycja wyjściowa jak do zabawy "Raki i pająki"- przy okazji- tez możecie sie w to teraz zabawić. Opis w poprzednich zestawach. dzieci doskonale to znają.

Z  siadu podpartego pierwsza osoba , ręce za nami,  unosi biodra do góry( taki "półmostek" ;) ) opierając stopy o podłogę. Druga osoba kładzie sie w sporej odległości od nas na brzuchu

i próbuje wturlać piłkę do "bramki".

Zmiana ról. Możemy liczyć "gole".

5. "Luzaczek -flaczek" nasza tradycyjna "głupawka-rozluźniawka " ;)

Uwielbiane przez dzieci ćwiczenie: luźne podskoki, z luźno zwisającymi "bezwładnymi" rękami.

Następnie nachylamy się do przodu i przyjmujemy pozycję jak byśmy byli przerzuceni przez barierkę trzepak-ręce luźno.

6. "Karuzela".

Potrzebujemy dla każdego uczestnika foliowy woreczek z ryżem lub kaszą. Oczywiście może być tradycyjny woreczek z materiału, gimnastyczny.

Stoimy w rozkroku. W reku trzymamy woreczek . Przekładamy go z przodu i z tułu z dłoni do dłoni-zataczamy koło. Zmieniamy kierunek "kręcenia. Około czterech zmian.

7. "Bombowiec"

Stoimy z woreczkiem na głowie- może  być to również duża złożona na pół skarpetka frotte. Ręce na boki na wysokości ramion.

- samolot leci: poruszamy sie we wszystkich kierunkach

- samolot ląduje: zatrzymujemy sie i próbujemy usiąść w siadzie skrzyżnym  tak aby woreczek nam nie spadł

- samolot startuje: przyjmujemy z siadu skrzyżnego bez pomocy rąk pozycję z wyciągniętymi rekami na boki. Samolot leci dalej z ładunkiem, itd.

Kilka zmian.

8. Regulujemy oddech w dowolnej pozycji: wciągamy powietrze nosem i wypuszczamy ustami.

Do usłyszenia ;)

Opracowała: Iwona Filipek