Zadania dla grupy Starszaków 2

Przedstawiamy kolejne zadania dla Starszaków i zachęcamy do wykonania ich w wolnym czasie.z rodzicami:

1. "Literkowo"

Rodzice rozkładają na stole lub podłodze kartoniki z literami: po trzy z każdej.

Rodzic wybiera dla siebie i dziecka literę. Na słowo START! wybierają z rozłożonych kartoników swoje litery. Zapamiętują kto zrobił to szybciej. Powtarzają wszystkie działania do momentu aż skończą się kartoniki z literkami.

2."Wiosna"-zabawa plastyczna-dzieci rysują Panią Wiosnę: nie narzucamy czy postać, czy przyrodę wiosenną. Niech zdecyduje dziecko. Możecie zrobić konkurs rodzinny.

3."Prawie domino"- wykonujemy kartoniki do domina ale z zapisem cyfr 0-1, 2-3, 4-5, 6-7,8-9 i liczb 10 i 11. Mieszamy . Przygotowujemy paczkę koralików, guzików lub pieprzu w ziarenkach.

Dziecko układa kartoniki w kolejności. Następnie pod nimi układa , pod każdą cyfrą odpowiednią ilość kulek czy ziarenek.

Ostatnie zadanie w tej zabawie: zaczynając od 0 dziecko przelicza kolejno rozłożone kulki/ziarenka:  przelicza obiekty albo wg możliwości dodaje kolejne grupy kulek/ ziarenek. Rodzic kontroluje prawidłowe wykonanie.

4. "Kwiecień- plecień"- zabawa słowna:

uczymy sie wspólnie przysłowia

"KWIECIEŃ PLECIEŃ BO PRZEPLATA,

TROCHĘ   ZIMY TROCHĘ LATA".

Omawiamy treść przysłowia- najpierw pytamy dziecko, prosimy o wypowiedź jak to rozumie. Dopowiadamy. Wspólnie podsumowujemy odpowiedź.

5.Piosenka "Idzie wiosna" :) Poniżej źródło

Słuchamy, staramy się nauczyć wspólnie piosenki: Słuchamy całej, później po kawałku. Powoli i z radością.

6. "J jak jajko"

Pokazujemy dziecku jajko. Pytamy na jaką głoskę się zaczyna. Prosimy o przegłoskowanie.

Prosimy dziecko o wypowiedź: jakie zna inne słowa na "J". Później podajemy swoje przykłady.

Dajemy dziecku tekst: gazetę, książkę. Prosimy o zaznaczenie kółeczkiem litery j- wszystkich w danym fragmencie.

Wchodzimy np. na poniższy link i zapoznajemy się z zapisem graficznym litery. W miarę możliwości drukujemy wybraną kartę. Możemy zamiast tego napisać literę na kartce w linię J i j i prosimy o napisanie linijki, dwóch -w miarę zaangażowania dziecka

7. "Zakładamy ogródek"

Przygotowujemy albo doniczkę z ziemią albo spodek i watę. W miarę możliwości jedno i drugie,
2 słoiczki, cebulkę ziarna dowolne i ziarna rzeżuchy, fasolę.

W doniczce wysiewamy dowolne ziarenka.

Na spodku wyścielamy watę , kropimy wodą i wysiewamy rzeżuchę.

W małą szklankę, słoik lejemy wodę. Opieramy na wierzchu cebulkę.

W drugi słoik lejemy wodę. Zawijamy zamiast pokrywki gaza lub bandażem "luźno" do środka. Kładziemy fasolę- musi być namoczona.

Codziennie podlewamy , dolewamy wodę . Pielęgnujemy naszą plantację. Rodzic może zapisywać  obserwacje.

8."Przez kałuże skok"

"Idą dzieci przez podwórze. Są kałuże małe, duże. Hop hop hop przez kałużę skok."

Rozkładamy na podłodze kartki-białe, czy z gazety w odległości ok 30 cm.

Dziecko idzie wyznaczonym torem, przekracza kartki-kałuże. Na "hop hop hop przez kałużę skok" przeskakuje przez kolejne. Powtarzamy klika razy.

Opracowały: Iwona Filipek i Wiesława Kubasiewicz