Zadania dla grupy Starszaków 18. 05 - 22. 05

Poniedziałek 18.05.

1. Porozmawiajmy o majowej łące, może byliście na spacerze i zaobserwowaliście jakie zwierzęta tam żyją?. Na pewno większość z nich znacie , są bohaterami naszych zagadek a więc do dzieła…

W czerwonych butach po łące chodzę
Czasem przystanę na jednej nodze
Łypnę okiem, przekrzywię głowę
Czy już śniadanie dla mnie gotowe? (bocian)

Tu cytrynek, tam paź królowej
Wszędzie piękne, kolorowe
Lekko unoszą się nad łąką
Gdy tylko zaświeci słonko (motyl)

Skaczą po łące, pływają w wodzie.
Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie. (żaba)

W kropki mam spódnicę,
chętnie zjadam mszyce. (biedronka)

Że jest w ogródku łatwo zgadniecie,
Skrył się, lecz widać kopczyki ziemi. (kret)

Ma żółte i czarne paseczki,
lata nad łąką i głośno bzyczy
kiedy grzeje słonko. (pszczoła)

Nie liść – a na łące i zielony
Nie zegar – a cyka jak szalony.
Nie w stajni skacze wolny.
Już wiem! – to …. (konik polny)

2 . Kalambury z łąki – prosimy dziecko aby za pomocą ruchu , gestów czy dźwięku przedstawiło zwierzę lub  owada  mieszkańca łąki. Rodzic odgaduje kim jest dziecko. Następnie role aktora przejmuje Rodzic a dziecko mówi kogo naśladuje Rodzic.

3. „ Matematyczny los" – przygotowujemy 6 karteczek na których rysujemy oczka takie jak na kostce do gier. Po drugiej stronie Rodzic pisze zadanie i rozkłada karteczki na stole.
1 – wykonujemy 1 przysiad
2 – podskakujemy 2 razy,
3 – obracamy się wokół własnej osi 3 razy
4 – tupiemy głośno nogą 4 razy
5 – dotykamy rękami podłogi 5 razy
6 – stojąc rysujemy nogą 6 kółek

Dziecko biega    przy dowolnej muzyce,  na hasło Rodzica losuje karteczkę przelicza oczka Rodzic czyta ,a dziecko wykonuje zadanie.

Wtorek 19.05

1. Na miły początek dnia posłuchajcie i spróbujcie ilustrować piosenkę ruchem

Bal na łące

2. Łąka – narysujcie łąkę i jej mieszkańców oraz napiszcie ich nazwy. Ciekawe kto zapamiętał narysował i napisał więcej  dziecko czy rodzic?

3. Wędrówki Skrzata Borówki obejrzyjcie filmik o łące który może was zainspiruje do prac plastycznych związanych z łąką.

Środa 20.05

1. Zrobieni w domowego balona – Do nogi każdej osoby przywiążcie na niezbyt długiej nitce nadmuchany balonik. Gra polega na tym, żeby zdeptać balony  rodziców , ale też oszczędzić własny.  Zadbajcie o wolną przestrzeń i bezpieczeństwo  , a świetny ubaw gwarantowany!

2.Co tu się zmieniło. ?

Znacie wasze mieszkanie, ale czy pamiętacie, gdzie co w nim się znajduje? Dziecko  wychodzi z pokoju, a Rodzic coś zmienia (chowa wazon, zdejmuje obraz) i zaprasza wygnańca z powrotem. Czy odgadnie, co się zmieniło? Dziecko w czasie tej zabawy ćwiczy spostrzegawczość. Potem zamiana ról.

3. Po lewej po prawej – zabawa matematyczna

Czwartek 21.05

1. Ponieważ zbliża się Dzień Mamy proponujemy naukę piosenki

2. Czas na zabawę plastyczną – Majowa łąka - Wiosenny obrazek może stać się ozdobą  dziecięcego pokoju. Stworzenie takiego obrazka wymaga trochę cierpliwości, bo przecież składa on się z wielu, wielu… bardzo wielu plastelinowych kuleczek. (spójrz do galerii zdjęć)

3. Potrafimy czytać - Na karteczkach biurowych samoprzylepnych piszemy nazwy zabawek lub przedmiotów znajdujących się w pokoju dziecka. Bawimy się w to, kto najszybciej przyklei je w odpowiednich miejscach. Innym wariantem zabawy jest wspólne rozwieszenie karteczek, podczas którego będziemy razem z dzieckiem czytać je na głos i dopasowywać odpowiednie przedmioty, a następnie pomieszamy kilka z nich i poprosimy dziecko, aby przekleił karteczki tak, by wisiały w prawidłowy sposób.

Piątek 24.05

1. Godni zaufania - Zawiążcie dziecku oczy szalikiem i oprowadźcie je po domu. Niech dotyka rękami ścian, przedmiotów, zgaduje, w którym jest pokoju, czego w danej chwili dotyka. Potem zamiana ról – dorosły zawiązuje sobie oczy i pozwala się prowadzić dziecku. Nie obawiajcie się, dzieci bardzo poważnie podchodzą do tego zadania. To świetna nauka odpowiedzialności za drugą osobę.

2 Serce dla Mamy – zabawa plastyczna -

Na kartonie najlepiej grubym  rysujemy serce. Wycinamy je nożyczkami.

Następnie owijamy serce wełną, tworząc jak gdyby miękką wełnianą poduszeczkę w kształcie serca.  Robimy zawieszkę. Takie serduszko może być  miłym upominkiem dla mamy.

3. W oczekiwaniu na święto Mamy nauczmy się wiersza

Dzień Mamy –   (Elżbieta Tarczyńska).

Kocha nas nad życie
I o nas się troszczy,