Zadania dla grupy Starszaków 11.05 - 15. 05

Poniedziałek:

1. Iskierka przyjaźni.

Zazwyczaj zabawę prowadzimy z większą grupą dzieci. W warunkach domowych zaproście do zabawy wszystkich domowników. Można tez bawić się we dwoje :)

Trzymamy się za ręce. Mówimy wiersz "Puszczam iskierkę przyjaźni w krąg, niech powróci do mych rąk". Ściskamy rękę osoby stojącej obok. Przesyłamy dookoła iskierkę. Można kilka razy"

2. Unia Europejska

9 maja obchodziliśmy święto Unii Europejskiej

Polska należy do Unii. W poniższym linku macie film o Unii. Po projekcji omówcie w domu swoje spostrzeżenia. Odpowiedzcie na pytania: jaka jest stolica Unii, jaki tytuł ma hymn unii?

Tutaj macie link do hymnu Unii Europejskiej

3. Syriusz .

Weźcie kartki, kredki i narysujcie Syriusza- maskotkę Unii.

Wtorek:

1. "H jak hamak"

Kiedy ładnie słonko świeci lubią hulajnogą jeździć dzieci ;)

Na hamaku się bujać w ogrodzie i rozmawiać o przyrodzie.

Co tam rośnie? Hortensja, hiacynt.

Jaką głoską zaczynają się wyrazy hiacynt, hak, hulajnoga?

Znajdźcie w internecie zapis graficzny litery H i h.

Zaznaczcie wszystkie litery H i h .

Piszcie tą literkę w zeszycie albo na kartce w linie.

Drodzy Rodzice! Darmowe karty pracy dostępne są również na stronach wydawnictw MAC, Nowa Era, WSiP.

2. Wykonajcie tabelkę, nawet odręcznie. To zadanie z Waszej książki Nowe przygody Olka i Ady - kto ma ją w domu, nie musi powielać. Wpiszcie inne wyrazy i drugie zadanie gotowe.

Liczymy litery w wyrazach i zaznaczcie w tabelce ile ich jest w danym wyrazie. Macie pierwszy przykład.

helikopter

hak

hotel

hiena

bohater

hamulec

hiacynty

hortensja

3. Matematyczna wykreślanka

Zapiszcie sobie kilka dowolnych działań na odejmowanie:

10-7=,

8-3=,

9-5=,

itd. Obliczcie te działania.

Po otrzymaniu wyniku, narysujcie obok każdego wyniku 10 kwiatków, kulek, jak chcecie. Zilustrujcie działanie skreśleniami.

1. Monety, banknoty.

Przygotujcie różne monety, banknoty. Poszukajcie ilustracji w internecie.

Nazwijcie wartość danego pieniądza - le to złotych?

Spróbujcie zrobić drobne obliczenia: dodawajcie odejmujcie.

Spróbujcie zapamiętać, że 1 zł to 100 groszy, czyli 10 monet dziesięciogroszowych, 5 dwudziestogroszowych, 2 pięćdziesięciogroszowe.

2. Słuchowisko "Tańczące krasnoludki"

Połóżcie się wygodnie albo usiądźcie. Posłuchajcie jak w przedszkolu bajki muzycznej. Porozmawiajcie później na jej temat, omówcie treść, bohaterów.

3. Konkurs literowy.

Przygotujcie kartkę i ołówek

Na słowo START! spróbujcie z pamięci wypisać wszystkie znane litery.

Później wyszukajcie w elementarzu albo internecie alfabet i uzupełnijcie te, o których zapomnieliście. Literkę H i h napiszcie po pięć razy. Powodzenia! :)

1. Liczymy wspak :)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10-macie tutaj cyfry od 1 do 9 i liczbę 10.

Spróbujcie liczyć od tyłu: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1  .

Jeżeli nawet z pomocą początkowo to zbyt trudne, zacznijcie od 3 2 1 i powoli zwiększajcie ilość cyfr.

2. Ciekawe wyrazy.

Są takie wyrazy, które czytamy również od tyłu tak samo - brzmią tak samo :)

Pobawcie się. Zapiszcie je a później spróbujcie je zapamiętać.

kajak, kok, sos, oko, sus  Może rodzice podpowiedzą Wam jeszcze inne przykłady?

3. Plastelinowe niespodzianki .

Weźcie plastelinę. Dzisiaj po prostu najpierw ulepcie z niej co chcecie.

Następnie wyklejcie z niej na kartce swoje imię :) Obok narysujcie ulubione zwierzę lub zabawkę.

1.Wyścigi

Wyznaczamy linię startu i mety- nie za długi odcinek.

- skaczemy trasę skokami obunóż ,wracamy na strat biegiem

- skaczemy trasę na lewej nodze, wracamy na start biegiem

- skaczemy trasę na prawej nodze, wracamy na start biegiem

- idziemy stopa za stopą dotykając palcami jednej do pięty drugiej - linoskoczek.

Odpoczywamy. Całość można powtórzyć ile razy chcemy.

2.Krzyżówka

Rodzice pomogą mi przygotować Wam Krzyżówkę. Podaję hasła-zagadki, rodzice policzą ilość liter w odpowiedzi - razem z Wami - i kolejno od góry do dołu narysują kratki, które Wy wypełnicie. Wszystkie odpowiedzi będą na h.

Przykład:

1. Mały dom

2. Jeździ pod przedszkolem, nie autobus, i wozi ludzi.

r

j

UWAGA!

1. Pomaga zatrzymać się np. gdy jedziesz na rowerze; może być ręczny (hamulec)