Zadania dla grupy Średniaków 18.05 -22.05

Witam dzieci i rodziców grupy Średniaków w kolejnym majowym tygodniu.

Poniedziałek (18.05.2020r.)

Zbliżają się ważne święta - Dzień Mamy i Dzień Taty, dlatego taka właśnie będzie tematyka tego tygodnia.

Temat: Kartki z rodzinnego albumu

1. Oglądamy z dziećmi rodzinne albumy ze zdjęciami.

- Dzieci próbują rozpoznawać postacie na zdjęciach, wypowiadają się na temat swojej rodziny.

- Określają stopień pokrewieństwa np.: mama, tata, siostra, brat, ciocia, babcia itd.

- Mogą również wypowiadać się na temat wyglądu członków rodziny widniejących na fotografiach.

- Urządźcie wystawę z wybranych zdjęć.

2.Praca plastyczna - Jestem malarzem, malarką.

- Tłumaczymy dzieciom, że były takie czasy, gdy nie było aparatów fotograficznych i zdjęcia zastępowały obrazy malowane przez artystów.

- Proponuję, aby dzieci wcieliły się w rolę malarzy i namalowały rodzica, który będzie pozował do portretu siedząc przed dzieckiem.

- Następnie role mogą się odwrócić.

3. Zabawa ruchowa - Poćwiczmy razem

- Wykonujemy ćwiczenia ulubione przez dzieci np: wspólne podskoki trzymając się za ręce, przysiady w ilości proponowanej przez dziecko, chodzenie na palcach i piętach, zabawy ze ściereczką, którą dzieci przyciągają palcami bosej stopy, bieg po zdrowie wokół stołu, wzajemny masaż wyciszający w okolicy pleców i ramion.

Wtorek (19.05.2020r.)

Temat : Wiersz dla Mamy i Taty.

1.Posłuchajcie krótkiego fragmentu wiersza A. Widzowskiej

„Dla Mamy i Taty”.

Czytacie bajki, gdy księżyc świeci,

rano buziaczkiem budzicie dzieci,

a choć psocimy czasem troszeczkę,

to wciąż jesteśmy waszym Słoneczkiem.

Bo z rodzicami jest zawsze lato,

Kochana Mamo, Kochany Tato.

- Nauczcie się go na pamięć.

2. Zabawa słowna - Moje rodzinne marzenia

- Opowiedzcie rodzicom w jaki sposób najbardziej lubicie spędzać z nimi czas?

- rodzice wezmą pod uwagę pomysły swoich dzieci podczas przygotowywania codziennych wspólnych zabaw i zajęć domowych.

3. Zabawa muzyczno ruchowa.

- Swobodna improwizacja na tle ulubionego utworu muzycznego.

4. Odpoczynek przy herbatce owocowej z miodem w towarzystwie rodziców i oglądaniu ciekawej bajki.

Środa (20.05. 2020r.)

Temat: Jakie zawody wykonują mamy?

1. Porozmawiajcie o tym jakie zawody mogą wykonywać mamy np: sprzedawczyni, krawcowa, nauczycielka, pielęgniarka, lekarka itp.

- Czy dzieci wiedzą czym zajmują się wyżej wymienione osoby, a czym zajmują się ich mamy?

- Jeśli nie, to opowiedzmy im o swojej pracy, a jeśli w tej chwili nie pracujemy, to wyjaśnijmy dlaczego tak się dzieje.

- Możemy zapytać czym chciałyby zajmować się nasze dzieci w przyszłości i dlaczego?

2.Zabawa tematyczna

- Pobawmy się np: w sklep, dzieci bardzo to lubią.

- Może to być zabawa w lekarza, gdzie pacjentami mogą być lalki, misie ,pluszowe kotki lub pieski.

- Może być zupełnie inna zabawa tematyczna wymyślona i zaproponowana przez dziecko.

3. Ćwiczenia oddechowe - w zabawie z wykorzystaniem książki.

- Kładziemy się razem z dziećmi na dywanie na plecach, książkę kładziemy na brzuchu i oddychamy w ten sposób, aby przy wdechu książka się unosiła, a w trakcie wydechu opadała w dół.

- Powietrze wciągamy nosem, a wypuszczamy ustami.

Czwartek (21. 05.2020r)

Temat: O rodzicach.

1. Wysłuchajcie zagadek i odpowiedzcie o kim jest mowa

- Jest jedyna na świecie -

nigdzie lepszej nie znajdziecie.

Z nią można bawić się, uczyć i śmiać

Przy niej nic złego nie może się stać. (mama)

Wszystko zrobić potrafi w domu.

O tajemnicach nie powie nikomu.

Często z nim w piłkę nożną gramy

Bardzo, bardzo go kochamy. (tata)

2. Zabawa słowna - Kocham moją mamę bo……….

- Kocham mojego tatę bo……….

- Dzieci rozwijają zaczętą wypowiedź.

3. Zabawa plastyczna - Wielkie serce dla rodziców.

- Rodzic rysuje na dużej kartce kształt serca, a dziecko ozdabia jego środek wzorkami własnego pomysłu.

Piątek (22.05 2020r.)

Temat: Zabawy, zabawy.

1. Zabawa matematyczno - ruchowa

- Rodzice rysują kilka serduszek, które dzieci wycinają, a następnie rozkładają w różnych miejscach w pokoju.

- Rodzic klaszcze rytmicznie w dłonie. Dziecko chodzi po pokoju . Na przerwę w klaskaniu, podchodzi do najbliższego serca i rysuje na nim tyle serduszek ile razy rodzic stuknie kredką w stół. Liczy narysowane serduszka.

- Zabawa trwa dopóki dziecko nie zapełni wszystkich serc swoimi serduszkami.

2. Zabawa muzyczno - ruchowa

- Wspólny taniec na tle ulubionej muzyki .

Na hasło rodzica „Fotka!”- dzieci z rodzicami ustawiają się w pozycji do zdjęcia np: przytulają się, robią śmieszne miny, ciekawe figury lub jeszcze inne pozy według swojego pomysłu.

Po wykonaniu każdej pozy , zabawa trwa dalej .

3. Zabawa plastyczna „ Moja rodzina”

- Rysujemy wszystkich członków swojej rodziny

- O każdym z nich mówimy coś czym się wyróżnia np: Moja mama smaży pyszne naleśniki,

Moja siostra pięknie rysuje itp.

Miłych wrażeń w trakcie wspólnych zabaw i zajęć.