Zabawy dydaktyczne dla grupy Średniaków 29.03-2.04

Witamy serdecznie Dzieci  i Rodziców w przedświątecznym tygodniu i zapraszamy do wspólnej zabawy.

Poniedziałek 29.03

1.Wszyscy przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych – w przedszkolu rozmawialiśmy na ten temat i wiem że macie mnóstwo wiadomości w tym zakresie.

Dzisiaj mam dla Was  ciekawe i przyjemne zadanie - porozmawiajcie z rodzicami, a jeśli macie taką możliwość również z babcią i dziadkiem o tym, jak oni spędzali święta Wielkanocne, jakie zwyczaje i tradycje pamiętają najbardziej, co jest najmilszym wspomnieniem z tego okresu. Jak się niebawem spotkamy ja również opowiem Wam o swoich świętach i chętnie posłucham Waszych opowiadań.

2.Malujemy pisanki - zabawa plastyczna

Tradycyjnie, jak co roku malujemy pisanki – poproście Rodziców o wydmuszki i pomalujcie w kolorowe wesołe, wiosenne wzory. Wykorzystacie je do wielkanocnego koszyczka.

3.To już potrafimy - ćwiczenia grafomotoryczne.

Przygotujcie kartkę i ołówek i narysujcie 6 słoneczek, 6  parasolek, 6 kwiatków – prawda, że kojarzy się to z wiosną?

4.Święta, święta, biją dzwony - piosenka dostępna  na You Tube https://www.youtube.com/watch?v=fLGHjBXHxG0 - zabawa muzyczna

Spróbujcie wyklaskać rytm refrenu

Wtorek 30.03

1.Kartka świąteczna - na pewno lubicie zabawy plastyczne, wykonajcie najciekawszą kartkę świąteczną. Technika dowolna, możecie rysować, malować, wycinać.

Ważne, aby była kolorowa, wesoła, wiosenna, bo przecież takie właśnie są te święta....

2.Wspólna zabawa muzyczno-ruchowa pod hasłem „Wiosenna zabawa”.

Włączcie ulubioną muzykę, a dzieci zaproponują kroki taneczne, które wszyscy domownicy wykonują patrząc na prowadzącego. Następnie każdy z domowników prowadzi bal proponując ruch taneczny własnego pomysłu. Na koniec dzieci oceniają, kto wymyślił najciekawsze improwizacje do muzyki i  nagradzamy  brawami i medalem. Poprzez wspólną wesołą zabawę  i działanie zacieśnimy  nasze rodzinne więzi.

3.Co zmieniło miejsce?” – ustawiamy przed dzieckiem kilka przedmiotów/obrazków, dziecko zamyka oczy, a my zmieniamy ich kolejność (najpierw 2 rzeczy, później można więcej). Dziecko otwiera oczy i mówi, co zmieniło miejsce. Podobna, łatwiejsza zabawa – „Czego brakuje?”

Środa 31.01

1.Czas na zabawę matematyczną "Wiosenny  kwiat" - na kartce rysujemy duży kwiat i piszemy w nim rozrzucone losowo cyfry (od 1 do 6, z powtórzeniami). Dziecko rzuca kostką, a następnie znajduje i zaznacza cyfrę, którą pokazuje wyrzucona liczba oczek.

Prawda że to ciekawe?

2."Poczytaj mi mamo" - poproście mamusię o przeczytanie  dowolnej książeczki. Porozmawiajcie o bohaterach opowiadania, powiedzcie, co najbardziej wam się podobało, narysujcie obrazek, ilustracje do książki. Może spróbujecie stworzyć własną książeczkę.

3.W ramach ćwiczeń i zabaw ruchowych proponuję wspólny spacer. Obserwujcie przyrodę, cieszcie się słońcem, rozmawiajcie, a może na spacerze spotkacie kolegów z przedszkola?

Czwartek 01.04

1.Zagadki o Wielkanocy – rozwiązywanie zagadek

• Zgodnie ze starym, wielkanocnym zwyczajem słodkie prezenty dzieciom rozdaje. Kto? Zajączek.
  • Długie uszy, mały ogon, bardzo jest nieśmiały i z ogonkiem jak pomponik przez zielone pola goni? Kto to? Zajączek wielkanocny
  • W święta zwykle biały na stole leży, na nim srebrne sztućce i piękne talerze. Co to? Obrus.
  • Pleciony ze słomy albo z wikliny. W święta do kościoła go zanosimy. Co to? Koszyczek wielkanocny.
  • Kurka je zniosła, mama do domu przyniosła. Potem ugotowała i dzieciom głodnym dała. Co to? Jajka.

2 "Prima aprilis" - wiersz

Prima Aprilis to dzień cały,
by bezkarnie czynić żarty i kawały.

Dzisiaj ochotę ma każdy na psotę,
czyhają więc wszyscy za rogiem lub płotem.

Nie miej złości,
nie miej żalu
Bądź dziś wesół
w każdym calu

W myśl wierszyka narysujcie śmieszny obrazek lub spróbujcie rozśmieszyć rodziców, na pewno to potraficie. Kto chce może nauczyć się wiersza.

3.Tańczymy przy dowolnej muzyce - na pewno wszyscy lubimy tańczyć. Więc do dzieła!

Piątek 02.04

1.Te literki już znamy

Na kartce napiszcie literki, które już poznaliśmy. Następnie podajcie słowa, które zaczynają się głoską którą wybierzecie. Rodzic również wykonuje zadanie .

2 ."Wiosenny  obrazek" – zabawa plastyczna .

Narysujcie wiosnę, na którą tak czekaliśmy. Zachowajcie wasze prace i przynieście do przedszkola, zorganizujemy wystawę prac.

3."Liczymy z zajączkiem"
Zadanie 1: Zajączek miał w koszyczku 5 pisanek. 1 zaniósł kurczaczkowi. Ile zostało pisanek w koszyczku Zajączka?
Zadanie 2. Z jajek w kurniku wykluło się 10 kurczaczków. 5 kurczaczków wyruszyło razem z Zajączkiem roznosić wielkanocne koszyczki. Ile kurczaczków zostało w kurniku?
Zadanie 3 Ola miała  5 pisanek , mama dołożyła jej jeszcze 3 . Ile pisanek miała Ola razem?

Życzymy Wam kolorowych zdrowych Świąt Ciocia Wiesia, Ciocia Dyrektor i Ciocia Edyta.

Całuski.